Büyükşehir Ekolojik Bina Başarı Ödülünü Aldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı tamamlanan Gaziantep Ekolojik Bina projesi Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği tarafından Ankara CerModern'de düzenlenen "Pasif Ev Semineri ve Ürün Sergisinde" Türkiye'nin ilk Pasif Ev sertifikalı binasını olarak ödüle layık görüldü.

 

"Türkiye'de enerjinin % 40'ı binaları ısıtmak ve soğutmak için harcanmakta. Aynı zamanda Türkiye'de 18 milyondan fazla konut bulunmakta ve ancak bunların sadece yüzde 10'u yalıtımlı durumda. Bu doğrultudan yola çıkıldığından bizim öncelikli olarak inşa etme şeklimizi değiştirmeliyiz" dedi.

 

Pasif evlerin genel kriterlerinin yüksek yalıtımlı cepheler, ısı sızdırmaz pencere sistemleri ve detay çözümlemeleri, ısı köprüsü oluşturmayacak mimari çözümler oluşturmak ve ısı geri kazanımlı havalandırma sistemlerini binaya entegre etmek olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Bina Proje Koordinatörü Yeşil Bina Uzmanı Yüksek Mimar Seda Müftüoğlu Güleç "Biz bu binayı yaparken büyük bir istekle ilerledik. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiğimizi hiç unutmadık, yılmadan yolumuza devam ettik. Pasif Ev sertifikalı yapılarda kullandıkları sistem çözümleri ve detaylarla en az % 75 oranında enerji tasarrufu sağlaması gerekirken biz yaptığımız binamızda % 90 enerji tasarrufu sağladık” dedi.

 

Seda Müftüoğlu Güleç, “İhtiyaç duyduğumuz enerjinin tamamını yenilenebilir enerji sistemi olan fotovoltaik panellerden üreterek dışarı enerji bağı olmayan sıfır enerji bina üretmiş olduk. Bunun yanı sıra ekosistemi de unutmadık. Mevcut bitki örtüsüne uyumlu bitkiler seçtik, yeşil çatı detaylarını ürettik.

 

Ağustos 2012'de inşaatına başlayıp Eylül 2013'de binamızı tamamladık. Binamızın içerisinde 60 kişilik konferans salonu ve fuaye alanı bulunmaktadır. Yapımızın fonksiyonu ekolojik sistemler, yenilenebilir enerjilerle ilgili "Bilgilendirme ve Tanıtım Merkezi"dir. Burada konusunda uzman kişiler tarafından yapılacak toplantılar ve workshoplar düzenlenecektir” diye konuştu.

 

Hazırlanan video sistemi ile ziyaretçilerin bilgilendirilmeleri için bir sistem hazırladıklarını belirten Müftüoğlu Güleç, “Yapının içerisine girdiğiniz zaman sizi çeşitli sürprizler bekliyor. Yaptığımız birçok sistemin üzeri kapalı olsa da binanın 1/50 ölçeğinde sistem detaylarını anlatan maketi sizi karşılayacak. Bunun yanı sıra binamızdaki en önemli unsur olan cephe ve çatının 1/1 ölçekteki maketinde kesit detayı bulunmaktadır. Ayrıca binanın yapımı sırasında çekilen sistem videoları, yenilenebilir enerji sistemleri, geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve her yıl gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz Enerji Zirvesi ve 3200 ha alanda planlanan ekolojik kent projesiyle ilgili de bilgilendirme videoları bulunmaktadır. Henüz aranızda Gaziantep'e gelmeyen var ise sizleri mutlaka bekliyoruz. Eminim hiç pişman olmayacaksınız" dedi.

 

Konuşmaların ardından Seda Müftüoğlu Güleç ödülü, projenin Pasif Ev standartlarına göre revize eden Mimarı Roland Matzig, İzocam Teknik Pazarlama Müdürü Kemal Gani Bayraktar ve Enerji uzmanı ve CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir'den aldı.